dom

Dom w spadku – i co dalej?

Sprawy spadkowe, z pewnością nie należą do spraw prostych, warto jednak orientować się w zawirowaniach prawnych dotyczących tego zakresu -prawie spadkowym, aby nie być niemile zaskoczonym, gdy okaże się, że nie dopełniliśmy jakichś formalności i czekają nas poważne konsekwencje.

Nieruchomość w spadku — i co dalej?

Po podjęciu decyzji o przyjęciu w spadku mieszkania czy domu należy jak najszybciej wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Czas złożenia tego dokumentu jest szczególnie ważny, jeżeli jest kilka osób uprawnionych do otrzymania danej nieruchomości, w takich sytuacjach adwokat prawa spadkowego może się okazać nieocenioną pomocą — każdy adwokat prawo spadkowe ma w przysłowiowym „małym palcu”, ponieważ duża część spraw sądowych to właśnie spory o podział spadków.

Gdy spadek zostanie już podzielony i otrzymamy dokument potwierdzający prawo do jego nabycia, należy załatwić następujące sprawy:

– wpis do księgi wieczystej,
– zgłoszenie zmiany właściciela nieruchomości w celu umieszczenia tej informacji w ewidencji gruntów i budynków,
– w terminie do 6 miesięcy od uzyskania prawa do spadku należy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego. Członkowie najbliższej rodziny są zwolnieni z podatku, co jednak w żadnym wypadku nie zdejmuje obowiązku zgłoszenia faktu jego nabycia.

Droga notarialna

Od 2008 roku prawo polskie również w kwestii spraw spadkowych przewiduje możliwość wyboru drogi notarialnej jako alternatywy dla drogi sądowej — można z niej skorzystać wyłącznie w przypadku jednomyślnej zgody wszystkich uprawnionych do otrzymania spadku. Wybór drogi notarialnej z pewnością skróci czas uzyskania praw do nieruchomości, jednak jak nietrudno się domyślić, nie zawsze jest możliwy.

Ważne jest również aby wybrać odpowiedniego i skutecznego adwokata prawa spadkowego, w tym celu możemy sprawdzić rankingi adwokatów, na których znajdziemy opinie i oceny danego adwokata. Skuteczny adwokat prawo spadkowe Łódź to jeden z takich właśnie rankingów adwokatów.

Gdy już załatwimy wszystkie formalności jakie reguluje prawo spadkowe możemy cieszyć się nowym domem lub mieszkaniem.

 

Dodaj komentarz