rodzaje karniszy

Wybieramy karnisze

Karnisze to element wyposażenia naszego domu, o którym zwykle nie myślimy zbyt wiele. Wydaje nam się, że jest to rzecz na tyle trudno rzucająca się w oczy, że właściwie nie musimy zawracać sobie głowy jej wybieraniem. Nasza percepcja nieco się jednak zmienia, kiedy wreszcie odwiedzamy sklep z karniszami i widzimy, jak duży mamy wybór. Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Materiał wykonania

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, z jakiego materiału mają być wykonane karnisze. Zasadniczo mamy do wyboru albo karnisze metalowe albo drewniane. Oczywiście każdy z tych typów ma jeszcze dodatkowo swoje odcienie. Wśród karniszy metalowych znajdziemy między innymi takie w kolorze srebrnym, złotym oraz miedzianym. Powinniśmy dobierać je zgodnie z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, takimi jak żyrandol, czy uchwyty meblowe.

Polecamy przy wyborze zwrócić uwagę na karnisze apartamentowe które dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, przykładami takich uniwersalnych modeli jest:

Odpowiedni mechanizm

Sklepy z karniszami posiadają przede wszystkim dwa typy karniszy: drążkowe oraz szynowe. W przypadku pierwszych, żabki zawieszone są na kółkach przesuwanych po drążku. W drugich żabki przesuwają się po specjalnej szynie. Należy pamiętać, że karnisze drążkowe umożliwiają przesuwanie zasłonki lub firanki jedynie do wsporników.

Wymiary

Jedną z najważniejszych informacji, które powinieneś posiadać zanim wybierzesz się po karnisz, są wymiary. Należy przede wszystkim zastanowić się nad długością oraz grubością drążków. Grubsze warto wybierać do większych okien, zaś mniejsze do mniejszych. Myśląc o długości drążka weźmy pod uwagę szerokość okna, pamiętając, że firanka na drążku nie rozsunie się do jego końca, a jedynie do wspornika.

Wreszcie na koniec warto pomyśleć także o dodatkowych elementach, takich jak rodzaj żabek czy ozdobne zakończenia, które umiejscowimy na zakończeniach drążka. Warto wcześniej przejrzeć dostępną na rynku ofertę, by spokojnie zdecydować się na najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Dodaj komentarz