Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

Jakość powietrza decyduje o naszym zdrowiu i życiu. Podczas ogólnopolskiej kwarantanny pierwszy raz od bardzo długiego czasu mogliśmy otworzyć okno i zaczerpnąć prawdziwie świeżego i czystego powietrza. Teraz kiedy wszystko wróciło do normy i mamy możliwość swobodnego przemieszczania się, znów zatruwamy organizm wdychając smog i inne szkodliwe związki. Jak w takim razie można poprawić jakość powietrza w zaciszu domowym?

Jak działają filtry do powietrza w domu?

Oczyszczacze powietrza to mobilne urządzenia, które pochłania zanieczyszczone powietrze. Przykładem takiego narzędzia jest Therapy Air Ion firmy Zepter, dostępny np. w tym sklepie. Oczyszcza on powietrze przepuszczając je w sobie przez 5 filtrów, a następnie czyste cząsteczki tlenu są wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Jakie filtry wchodzą w skład domowego oczyszczacza powietrza?

  1. Filtr Antystatyczny Wstępny –  zatrzymuje większe cząsteczki kurzu, włosów, pleśni, sierści zwierzęcej itp. Zalecane jest czyszczenie go co 2 – 4 tygodnie, nawet pod bieżącą wodą. Czyścimy co około 2-4 tygodnie.
  2. Filtr Antybakteryjny Pośredni – usuwa mniejsze cząsteczki kurzu i bakterii. Wymiana co 4-6 miesięcy.
  3. Filtr Hepa – eliminuje najmniejsze cząsteczki kurzu i dymu tytoniowego, a zawarty w nim organiczny antybakteryjny związek chemiczny) niszczy bakcyle, pleśń i zarazki w celu powstrzymywania ryzyka infekcji. Wymiana zalecana co 12-24 miesiące.
  4. Filtr Antyalergiczny – połączenie srebra, minerału apatytu, czynnika antybakteryjnego, miłorząbu japońskiego, które walczy z astmą, chorobami płuc i problemami z krążeniem, przyczynami alergii, wirusem grypy i bakteriami. Wymiana co 6-12 miesięcy.
  5. Filtr z węglem aktywnym – eliminuje nieprzyjemną woń i szkodliwe gazy. Wymiana co 12 miesięcy.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie filtra powietrza do domu?

  • Cena – przed zakupem urządzenia do oczyszczania domowego powietrza warto jest zrobić sobie małe wyliczenie wkładu finansowego włożonego na początku i w trakcie użytkowania. Często niska cena zachęca nas do kupna danego produktu, jednak po jakimś czasie koszt utrzymania, serwisowania czy zużywanego prądu wynosi nas o wiele więcej, niż zakładaliśmy w momencie zakupu. Warto jest się zastanowić nad wyborem droższego i wysokiej jakości oczyszczacza, który z czasem nie będzie generować dodatkowych, wysokich kosztów eksploatacyjnych.
  • Poziom hałasu – filtry powietrza w głównej mierze wykorzystywane są w sypialniach i pokojach dziecięcych, dlatego istotne jest by urządzenie posiadało funkcję trybu nocnego, minimalizującego poziom hałasu do maksymalnie 35 dB.
  • Wydajność – mowa tu o parametrze, który pokazuje jaką ilość powietrza maszyna jest w stanie oczyścić w ciągu godziny (m3/h).
  • Dobór filtra pod konkretne pomieszczenie – trzeba wziąć pod uwagę, że jeden oczyszczacz w domu nie będzie w stanie poradzić sobie z całym powietrzem ulokowanym w budynku, dlatego zleca się wyposażenie każdego pomieszczenia w osobny filtr.
  • Funkcja nawilżania – szczególnie istotna w okresie jesienno-zimowym, kiedy suche powietrze bardzo mocno daje się we znaki naszym drogom oddechowym. Dobrej jakości filtr na podstawie czujników temperatury i wilgotności sam automatycznie dostosowuje swoją prace do warunków panujących w pomieszczeniu.
  • Funkcja wykrywania dwutlenku węgla CO2 – wraz ze wzrostem świadomości ludzkiej, producenci filtrów do oczyszczania powietrza w domu zaczęli w swoich produktach umieszczać czujniki wykrywania dwutlenku węgla, które chronią domowników przed zaczadzeniem.
  • Wskaźnik zużycia filtra – sygnalizuje stan faktyczny zużycia filtrów i konieczności oddania urządzenia do serwisowania. Czas pracy urządzenia odlicza się od momentu jego pierwszego uruchomienia, ale wiele nowocześniejszych oczyszczaczy dodatkowo kalkuluje jeszcze wydajność (m3/h) i ilość stężenia związków szkodliwych w powietrzu.
  • Dostępność części zamiennych – zanim wybierzemy konkretny oczyszczacz powietrza do domu, warto jest upewnić się czy w naszej okolicy znajdują się punkty serwisowe oraz o dostępności części zamiennych, by nie spotkało nas nieprzyjemne rozczarowanie w postaci konieczności kupna nowego filtra.
  • Sterowanie za pomocą pilota/telefonu – to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i możliwość obsługiwania systemu bez ruszania się z miejsca.
  • Filtr z jonizacją – wpływa nie tylko pozytywnie na samopoczucie osób przebywających w jego otoczeniu, ale również blokuje elektrostatyczność, w rezultacie czego zmniejsza się ilość kurzu w powietrzu i na meblach.
Źródło: www.pixabay.com

Zalety filtra do powietrza do domu

Przykładowe korzyści użytkowania takiego filtra: chronią organizm przed pochłanianiem szkodliwych substancji z atmosfery, są mobilne więc można ulokować je w różnych pomieszczeniach, posiadają różne wzory, kolory i wielkości więc spodobają się nawet dzieciom, zmniejszają ilość gromadzącego się kurzu oraz nawilżają suche powietrze.

Zagrożenia płynące z oddychania zatrutym powietrzem

Smog, szkodliwe związki organiczne, kurze, pyły, bakterie i wirusy to tylko wierzchołek góry lodowej, która w zderzeniu naszym zdrowiem niszczy jest jak Titanica. Przykładowe choroby wywołane szkodliwym powietrzem: nasilenie astmy, obstrukcyjna choroba płuc, zakażenie układu oddechowego, nowotwór płuc, chroniczny kaszel, niewydolność płuc, chroniczne zapalenie oskrzeli, zaburzenie krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwienne i niewydolność serca, zawały, wylewy czy miażdżyca.

Sposoby, które ułatwią oddychanie świeżym powietrzem i wspomogą pracę domowego filtra:

  • posiadanie w domu kwiatków
  • częste wietrzenie pomieszczeń
  • dbanie o porządek
  • regularna kontrola instalacji gazowych

Inwestycja w filtry do powietrza do domu to koszt rzędu kilkuset – kilku tysięcy złotych. Znając korzyści płynące z użytkowania tego sprzętu oraz niebezpieczne konsekwencje płynące z oddychania zatrutym powietrzem, niewątpliwie warto się w niego zaopatrzyć, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz osób, które są nam bliskie.