blok

Warto dokonywać pomiarów skuteczności wentylacji

Wentylacja to niezwykle ważny element każdego budynku. W dawnym budownictwie występowała przede wszystkim wentylacja mechaniczna, oparta głównie na kominie. W dzisiejszych budynkach coraz częściej już instaluje się zaawansowane i profesjonalne systemy wentylacji oraz klimatyzacji. Niezależnie od tego, z którym typem wentylacji mamy do czynienia oraz czy jest to dom prywatny czy budynek użyteczności publicznej, bardzo ważne są regularne pomiary skuteczności wentylacji.

Kiedy przeprowadza się pomiary skuteczności wentylacji?

O skuteczność wentylacji dbać należy cały czas. Przede wszystkim jednak różne usterki i problemy za wentylacją dają się we znaki w okresie jesienno-zimowym, kiedy to system narażony jest na bardziej intensywne działanie. Wówczas także najczęściej dochodzi do różnych tragicznych w skutkach wypadków, związanych między innymi za zatruciami dwutlenkiem węgla. Dlatego właśnie szczególnie zaleca się przeprowadzenie pomiarów wentylacji przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Czy istnieje obowiązek przeprowadzenia takich pomiarów?

Jeśli chodzi o kwestie prawne, sprawa nie jest do końca jasna. Bezwzględnie prawo budowlane nakazuje przeprowadzenie tego typu badań przed odbiorem budynku. Jest to jeden za podstawowych wymogów, bez którego Sanepid czy Nadzór Budowlany po prostu nie może oddać budynku w użytkowanie. Jeśli zaś chodzi o regularne pomiary, tu prawo budowlane ogólnie narzuca na zarządcę budynku obowiązek dbania i regularnego sprawdzania występujących instalacji, a więc także wentylacji. Zaleca się robić to raz w roku lub względnie co dwa lata, w zależności od wielkości budynku oraz rodzaju wentylacji. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie takiego badania przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, by wyeliminować wszelkie niebezpieczeństwo.

Kto może dokonać pomiaru?

Do pomiaru skuteczności wentylacji powinniśmy skorzystać a usług osoby, posiadającej odpowiednie certyfikaty i która ukończyła właściwe szkolenia. Najczęściej zajmują się tym profesjonalne firmy, takie jak smc-bhp.pl, którą bez problemu znaleźć można w Krakowie. Tylko uprawnione osoby mogą wydać prawomocny protokół z pomiarów.

Dodaj komentarz