drewniany dom

Skąd wziąć drewno na dom?

Pozyskanie surowca drzewnego należy do Polskiego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Jest to jedyna państwowa firma, która przynosi około miliard złotych zysku do budżetu Państwa. Lasy Państwowe działają sprawnie, pozyskując surowiec najlepszej jakości. Jest kilka sposobów aby zdobyć drewno na dom.

Wynajęcie firmy budującej dom pod klucz

To najprostszy sposób na zdobycie drewna. Zamawiamy firmę, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie przygotowania terenu, zakupu surowca oraz budowy i wykończenia domu. Cena takiego rozwiązania może jednak przekroczyć budżet, więc warto rozejrzeć się za alternatywnymi sposobami pozyskania drewna na dom.

Zakup drewna przez pośrednika

Można znaleźć osoby trudniące się zamawianiem drewna u leśników. Tacy pośrednicy nie rzadko mają odpowiednie wykształcenie i obszerną wiedzę na temat drewna. Zakup drewna na dom w takiej formie nie jest obarczony ryzykiem zakupu złego surowca. Podpisując odpowiednią umowę ze sprzedającym jesteśmy zabezpieczeni i drewno które kupimy w razie problemów można zwrócić.

Zamówienie drewna na dom w tartaku

Kolejny dobry i bezpieczny sposób to zamówienie drewna na dom w tartaku. Istnieją firmy, których głównym źródłem przychodu jest wycinanie bali z pni drzew. Mają one znakomitą wiedzę o drewnie, obrabiają surowiec od lat więc nie jest łatwo ich oszukać. Oferowane przez traki bale z pewnością spełniają normy jakościowe.

Samodzielny zakup dłużyc na składnicy drewna

Jest to trudna sztuka, nie mniej warta zachodu i poświęcenia czasu na edukację o drewnie. Można zaoszczędzić spore sumy kupując drewno bezpośrednio w nadleśnictwie. Należy jednak pamietać, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Sami odpowiadamy za jakość zakupionego surowca. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy może okazać się, że część zakupionych przez nas pni nie nadaje się do wykorzystania na belki. W drewnie występuje wiele wad, które wynikają z jeszcze większej ilości czynników.

Czy warto zatem samemu zakupić drewno na dom? To zależy od poziomu wiedzy inwestora i dostępnego budżetu. Odpowiednią dozą wiedzy można zaoszczędzić dużo pieniędzy i zbudować swój wymarzony drewniany dom.

Dodaj komentarz