dachówka

Wkręty do blachy dachowej

Blacha trapezowa i blachodachówka na dobre weszły do kanonu najpopularniejszych systemów krycia dachów. Podstawowym elementem mocującym blachę do dachu są wkręty. Składają się one z kilku elementów i występują w różnych typach.

Wkręty do blachy dachowej

Główka wkręta do blachy to najczęściej sześciokątna końcówka o szerokości 8mm. To bardzo wytrzymały system dokręcania wkręta, praktycznie nie występują sytuacje z objechaniem się końcówki. Bity typowe do wkrętów dachowych mocowane we wkrętarkach lub kluczach udarowych posiadają magnes. Pozwala to na znaczne ograniczenie liczby zgubionych wkrętów a tym samym zmniejszenie kosztów i nerwów związanych z założeniem nowego wkręta. Końcówki trzymają wkręty bardzo pewnie i pozwalają na dokładne i szybkie dokręcanie.

Następnym elementem jest uszczelka z podkładką blaszaną. Specjalna mieszanka gumy wulkanizuje się po dokręceniu, tworząc tym samym nieprzepuszczalną dla wody deszczowej barierę. To bardzo ważna cecha wkrętów do blachy, dzięki niej zyskały one ogromną popularność. Zarówno główka jak i podkładka są malowane w kolorze blachy dachowej. Minimalizuje to ich widoczność na połaci dachu i zabezpiecza przed korozją. Do dachów pokrytych blachą ocynkowaną stosowane są wkręty nie pokryte lakierem a jedynie ocynkowane.

Dalsza część wkręta zależna jest od materiału, z którego została wykonana więźba dachowa. W przypadku stalowej więźby stosowanej do budowy hal produkcyjnych i garaży, wkręty posiadają drobny gwint. Kolejną cechą charakterystyczną dla wkrętów do metalu są dłuższe wiertła. Pozwalają one na przewiercenie się przez grube ściany profili stalowych. Dodatkowym atutem tego rodzaju wkrętów jest gwintujący początek za wiertłem. Wgryza się on w wywiercony otwór zostawiając w nim wstępnie wycięty gwint. Gwarantuje to pewne trzymanie się wkręta w otworze. Wkręty do drewna posiadają znacznie krótsze wiertło. Zostało ono zredukowane gdyż przewiercenie się przez cienką blachę nie wymaga długiego wiertła. Wkręt posiada także znacznie szerzej rozstawiony gwint, który znacznie lepiej trzyma się w drewnie. Tradycyjnie przy budowie domów stosowana jest drewniana więźba dachowa, więc najpopularniejsze wkręty do blachy dachowej to te z krótkim wiertłem i grubszym gwintem.

 

Dodaj komentarz